"Enter"a basıp içeriğe geçin

Topla Dağıt.. Dinsin AĞIT!

Elinde selpak paketleri tir tir titriyor yağmurun altında ve ha la o halde selpak diyede bağırıyor dünyanın en büyük satıcısı gibi.. Neden orda o halde olduğunun farkında bile değil korkarım ki.. Bir selpak alıyorum ufaklıktan ve yoluma devam ediyorum.. Az ilerde dünyaya perde çekmiş bir kardeşim önüne koyduğu küçük tezgahında kalem,çakmak,selpak satıyor bu arkadaşım bağırmıyor çünkü önünde neyin olduğunu bilmiyor.. Ufak bir espiri ile tebessümlerimi hediye ederken bir kalem alıyorum bu kardeşimizden ve o uzun sonu asla gelmeyecek yola devam ediyorum.. Karşından karşıya koşa zıplaya geçen gençler, sarmaş dolaş sevgililer, ışıkda bekleyen o engelli kardeşimizin yerinde asla olmayacağının garantilerini almış gibi devam ediyorlar.. Artık yürümekden yoruluyorum metro ya binsem iyi olur.. Bu ne kalabalık böyle diyorum ben bu halde yürümekde güçlük çekerken elinde beyaz bir sopa ile yolunu bulmaya çalışan bir kardeşimizi görüyorum. Olduğum yerde kala kalıyorum. Sonra kendime gelip tam koluna girecekken bir genç kız kardeşimiz, kardeşimizin koluna girip yardımcı oluyor.. Sonsuz Şükürleri salıveriyorum Sema lara.. Nihayetinde iş yerime geldim. Han’ın küçük çaycısı hayırlı işler abi diyor.. Sağol diyerek sohbet ediyorum..

Adın ne senin ufaklık?
-Gökhan abi..
Kaç yaşındasın sen bakalım?
-13 abi.
E peki ne işin var senin burda okul tatilmi bu gün?
-Abi okumuyorum ben.
Neden!
-Annem okul masraflarını vermiyor abi. Gidemiyorum okula.
E yavrucum senin masrafın nedir ki. Üstünü başını ben alayım yollasın Annen okuluna?
-Bilmiyorum abi.. Çaylar soğudu abi görüşürüz.

diyor ve elindeki çayların aslında cahilliğin idam sehpası olduğunu bilmiyor. Bu dönem sanırım okula yazılması pek mümkün değil. Ama bir dahaki dönem için bu ufaklık ile ilgili biraz bişeyler yapmamız lazım…

Cebinizdeki para son yol parası olsa bile hani 1,5 YTL bile olsa gönlünüzden onu armağan etmek geçiyorsa korkmayın! Verin o parayıda muhtaç sahiplerine! Allah sizi darda koyacak değildir bu haraketiniz için. Aslında olay yalnızca para da değil Onlar için yapılabilecek ne var ise onu yapın! Tatlıcı iseniz bir tatlı.. Manav iseniz bir elma.. Yalnız yaşamadığınızın farkına varın! “Komşusu aç yatan bizden değildir” hayat felsefesini benimseyin.

Devamı gelecek….

Mesut ÇELİK

Tek Yorum

 1. etruce etruce 20 Aralık 2007

  …selpak satan yada çay dağıtan hiç farketmez….bir çocuğa yardım etmeyi çok isterdim keşke çalışıyor olsaydım

  o zaman kesin senin yaptığın gibi bir çocuğu okuturdum ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırdım..
  eminim o an ki mutluluğun yerini başka hiç bir mutluluk alamazdı..

  düşündüm de mutluluk aslında bize o kadar da uzak değil sadece mutluluğu ne de arayacağımıza dikkat etmek gerekir..allahım bize böyle sonsuz mutluğu tadmayı nasip edersin inşallah..

  selametle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir