"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yola Çıkmak

Yolcular-Yol

Günler, aylar, haftalar. Aslında bunların hiçbirine gerek yok. Bir yoldayız ve bu yol bizi nereye götürürse biz oraya gidiyoruz. Yola çıkanlar, yoldan çıkanlar, yoldaki engeller, yolun güzelliği, düz yollar, bayırlar… Bu yola bazıları hayat demiş varsın desinler biz ‘yolumuza bakalım’… Başlamalar bitişler aşklar üzüntüler hepsi bu yolda. Biz aslında yola çıkan yolculardan sadece biriyiz.

Ezan okunuyor birazdan devam edelim.

Evet yolun neresinde kalmıştık?… Yol. Ağlayarak başlayan ve adam olan içinde hüzünle devam eden bir yol bizimkisi. Felsefeye pek girmek istemem ama herkes bir yol seçiyor ve o yoldan gidiyor zaten mevzu yola çıkmak değil, asıl mevzu yoldan çıkmamak. Bir secde ile başlayan yolculuğa çıktığımızda o yolda daim olmaktır esas olan. Gazze gibi. Yolda ölüm. Yolda zulüm. Yolda gözyaşı. Tüm Gazze aynı yolda. Yol terkedildiğinde yola bir şey olmaz ama yolcuların hepsi bir tarafa savrulur bu nedenle Gazze yolu bırakmadı ve zafer inşallah Gazze’nindir.

Yol yoluyla gidilebilir aslında gidilecek her yere. Düşünsel bir kavramda yolun nereye gittiğini bilmek ve buna tam manasıyla inanabilmek esas mevzu. Yolun sonunu düşünmemek, yolun sonunu hayal edebilmek güzel olan. Yola çıkıldığında bu yol nereye gider demeden yolun sonu elbet güzel olacak demektir yaşamak denen müessese.

Yolcular yoldayken yorulduklarında dinlenmek ister, yol bitsin ister halbuki yol hiç bir zaman bitmez ve yol aslında yolun sonunu hayal edebilenlerin yoludur.

Yolu kestiremeyenler yolun sonunu merak etmeden yola çıkanlar, yolun sonu olduğunu düşünenler yoldan sıkılır, yorulurlar oysa yolun sonunun olmadığını idrak etmiş güzel insanlar o yolda gece demeden gündüz demeden ölüm, zulüm demeden yolun yolcusu olurlar.

Şaşırır çoğu yolcu bu yolculuğa daha az bir mesafe gitmiş olan yoldan yorulanlar ‘nasıl bu kadar uzaklaştın’ diyerek yolculara hayret ederler yolcular bilirler asıl meselenin yola çıkmak olmadığını onlar bilirler esas meselenin yoldan çıkmamak olduğunu.

Hangi yolun yolcususun dememek lazım zira yol tektir. Bu yolda olmayanlar yolun sağında solunda konuşlanan türlü alıyokoyucu aldatmacalarla yolu unutlar. Yol bekler. Durur hep durduğu yerde ama yolcuların çoğu yola çıkmaktan korkarlar. Kur’an bunu basit ve sade bir dille çok güzel izah eder aslında Kur’an da Allah der ki; ‘Namaz yalnızca Allah’a derinden saygı duymayanlara ağır gelir’ .

Yolda söylenecek konuşacak çok şeyimiz var hamd olsun. Biz bu yolun yolcusuyuz yada hiç değilse yolun kenarında yola çıkmak için can atanlardanız.

Ne demişti Hekimoğlu,
Yollar boşaldı artık yolcular buldu vaha,
Yolcular gitmesede yollar gider Allah’a.

Yolunuz açık olsun.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir