"Enter"a basıp içeriğe geçin

özledik be

Uzakta olmak çok hatrı sayılır bir sebep değil bir insanı düşünmemek için. Uzakta olanlar daha çok sevilir, daha çok düşünülür… Uzakta olan her zaman yalnızdır bana göre tek başınadır. Uzakta olan hep benden yana biraz gariptir hayatında, uzaktakiler hep gariptir. Gurbet denen yanık türkünün notalarıdır nede olsa onlar. Uzakta olanlar hep özler, özlenmesi gerekirken. Yalnızlık onlar için artık sıradan bir hal olmuştur ve artık yalnızlığa aşıktır onlar. Çaylarını iki kişi içtiklerinde dünyanın en mutlu insanı olabilen yalnızca uzaktakilerdir. Uzakta olanı her zaman düşünür burada olan. Uzakta olan hep tenhadadır. Yağmurda. Karda. Kışta. Yalnız bir kıyamette.

Biz buradakiler uzaktakileri düşündükçe nedense hep bir ağlamaklı oluruz. Orada olanları burada oluyor gibi düşler onların dertlerini kendi sinemize çeker en az onlar kadar dertleniriz. Bir bardak çay içmek için kilometreler kat eder iki çift laf arasına ‘özledik be’ yüklemini bir şekilde tıka basa sıkıştırırız. Söylemesi bile biraz havalı o lafı herkese kullanmak patavatsızlık olur. Özledik Be! derken yalan söylersek şayet ahirette en büyük azaplardan birinde muhtemelen yerimiz hazırlanmış olacaktır. Ağır laftır özledim demek! Çünkü özlem içinde binlerce fiili barındırır. Özledim dediğinde senin için ağladım, güldüm, baktım, sustum, düşündüm, iç geçirdim, aradım, buldum, tebessüm ettim, senin yerine bir bardak çay içtim, gözümün önüne geldin, sana dua ettim, pencereden baktığımda seni gördüm, kanlıcada yoğurdumu senin için yedim, sultanahmette nargilemi senle içtim demiş oluyor bir nevi.

Aklımda Sakarya var mesela… Almanya… Ordu… Aydın… Belçika… Trabzon… Sivas… Bursa…

En iyisi işi gücü bırakıp yollara koyulmak olacak.
Bu kısacık hayata bu kadar özlem fazla.
Bir çay daha verir misin kardeş.

Tek Yorum

  1. Anonim Anonim 2 Eylül 2013

    insanlar arkalarına baktığı zaman kaybettiklerini dahaçok özlüyor özlemlerimiz bizibirazdaha duygulu yapıyor sanırım bazen baktığımızda enyakınındaki ahirettekinden daha uzağında olabiliyor duygularımızı karşımızdakilere söylemekte zorgeliyor halbuki budünyada engüzelşey sevgiyi paylaşmaktır sevdiklerimizle kucaklaşmaktır şu üçgünlük dünyada elimizde başka neyimizvarki demlenmiş sıcakbir çaydanbaşka.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir