"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kürk Mantolu Madonna | Sabahattin Ali

Suskun ve sakin insanları hep içine kapanık olarak adlandırırız ve onlara içten içe biraz da acırız. Aslında bu insanlar hayatlarını tamamlamış ve daha fazla yaşamak istemeyen, yalnızca zorunluluklar gereği nefes alıp veren kimselerdir.

Yaşayan insanlar için hayatın bittiği ya da zamanın durduğu anlar vardır ki O andan sonra artık yapılan tek şey teslim olmak ve nefes alıp vermektir.

Günlerin, saatlerin, dakikaların, gelip geçen insanların, çiçeklerin, bulutların, yağmurların ya da baharın anlamını kaybettiği zamanlar gelip geçer artık onlar için.

Çünkü yaşamak denilen şey farkında olmaktır ve farkında olmak içinse sizi hayatla barıştıran, hayata tutunduran, hayatı sevdiren ve ölmekten korkutan bir ruh arkadaşıdır.

Aslında bu kadar uzun yazdığımız şeyin adı Aşk’tır.  Günümüzde çok rastlamadığımız, aramadığımız, zaten bulamadığımız, adı geçtiğinde ‘edebiyat yapma’ diye lafı ağzımıza tıkadıkları Aşk aslında hayatın yegane kaynağıdır.

Kuşları cıvıldatan, şairlere şiir yazdıran, ozanlara türkü söyleten, Mecnunlara yol yürüten, Ferhatlara daha deldiren, Aşık Veysel’e gözden ötesini gösteren, Yunus Emre’ye ilham veren Aşk’tan başka hiçbir şey değildir.

Bu roman Sabahattin Ali’nin uzun zamandır okumak isteyip de okuyamadığım bir kitabıydı. Sinop cezaevinde Sabahattin Ali’nin koğuşunu gördüğümde kendisi ile birden bir ünsiyet başlamıştı.  Bazı şeyler boşuna ya da birdenbire olmuyor, bunların mutlaka geçmişinde bir şeyler çıkıyor… O gün oraya gitmem ve Sebahattin Ali’nin koğuşundaki yatağından o manzarayı izlemem gerekiyormuş demek ki.

Bugün bu romanda Hatipzâde Raif Efendi’nin o derin hüznünü gerçekten yüreğimde yaşayabiliyorsam belki de Sinop’taki o kısa seyahate borçluyum bunu.

Hatipzâde Raif Efendi o defteri yaksaydı bugün Raif efendi gibi için için kendisini yiyen insanlar yaşadıkları durumu anlatacak ya da teselli bulacak çok az şey bulabilirlerdi. 

Keşke hiç yazılmasaydı dediğim bu romanı en kısa sürede okumanız temennisiyle.

.

Sesli Kitap: https://www.trtdinle.com/show/kurk-mantolu-madonna

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir