"Enter"a basıp içeriğe geçin

Erkan Oğur kimdir?

Erkan Oğur’u çok iyi tanıyorum dersem yalan söylemiş olurum… Amma velakin bazı insanlar vardırki çok iyi tanımak gerekmez onları sevebilmek için… Erkan abimizde bu tip insanlardan… Her parçasını gayet keyifle dinlediğim sanatçımız bence şu zamanda yapılan en iyi müziklerden birini icraa etmekte…

Buyrun efendim… Karşınızda kısa bir özet ile Erkan Oğur…

1954 yılında Ankara’da doğan sanatçı, İstanbul Devlet Konservatuarı Klasik Türk Sanat Müziği bölümünden mezun oldu. Enstrüman ustası olan Oğur, ud, tanbur, bağlama, cümbüş ve keman gibi geleneksel çalgıları başarıyla çalmaktadır. Doğu Anadolu’nun folk müziği ve Aşık Veysel gibi ozanların şarkılarıyla büyüyen sanatçı, 1960’larda Jimi Hendrix’i dinledi ve bu, yeni bir müzikal deneyimin başlangıcı oldu. Perdesiz elektrikli gitarın pasajları üzerinde kayma ve çeyrek tonların çalınmasına olanak tanıdı.

Müzik hayatına 1980 yılında çeşitli sanatçılara eşlik ederek başladı ve ilk albümü “Fretless”i 1994 yılında Almanya’da çıkardı. Bu albüme birkaç ilave ile 1996 yılında Türkiye’de “Bir Ömürlük Misafir” adlı albümünü yayınladı ve aynı yıl Eşkıya filminin müziklerini yaptı. Bu albümünden sonra “Gülün Kokusu Vardı” (1998), “Hiç” (1999), “Anadolu Beşik” (2000) ve en son albümü olan Fuad’ı (2001) müzikseverlere sundu.

Türkiye’nin en özgün müzisyenlerinden birisi olan Oğur, içlerinde perdesiz gitarın da bulunduğu birçok gitar ve telli çalgıları kendisi, kendi amaçları doğrultusunda üreten büyük sanatçılardan birisidir. Sanatçı, müziğe yalnız Türkiye’de değil dünya çapında da farklı zevkler ve tınılar getirdi.

Anadolu ezgilerindeki hümanizmi, sufice bilgeliği, erdem arayışını yansıtan albümler yapan başarılı sanatçı, Türkiye dışında bir çok festivallere katıldı ve bir çok değerli cazcılarla sahneye çıkıp kayıtlar gerçekleştirdi. Türk folk müziğinden yola çıkarak bu müziğe büyük katkılar sağladı.

 

Boomp3.com

8 Yorum

 1. Bende Pek Tanımıyorum Mesud Abi Ama Sözleri O Kadar manalı Ki Yani Ancak Bu Kadar Olabilir. Dinledim Ve Hayran Kaldım

 2. GelinciK GelinciK 9 Ekim 2008

  Soramadım Bir Tek sözü ..!!
  Emegine Saglık Olsun MeS’ud ..
  ;)

 3. Damla Güneş Damla Güneş 9 Ekim 2008

  Türküler süperler ya….
  Ben Erkan Oğur’un en cok “yarim sende ayrılalı” parcasını seviyorum..
  Dinlemenizi tavsiye ederim… ;))

 4. Elife(Katre) Elife(Katre) 9 Ekim 2008

  TürKülerimiz bir başka.. Yakılarak meydana gelmesi ve yanarak söylene gelmesinden olsa gerektir,dinlerken de bir başka yakar gönlü..Ama Erkan Oğur yorumu çok daha başka yakar insanı.. Yıllardır bunu bilir,bunu söylerim.. hâsılı kelâm,yanılası bir yorum..
  dinlenesi bir ses..

  günlerdir uğrayamamıştım.Hoş oldu,”Mecnunum Leyla’mı Gördüm”le karşılanmak..

  ALLAh razı olsun kardeşim..

 5. derya derya 9 Ekim 2008

  Mesut ben pek severım bu türküyü…
  Eyvallah…
  Teşekkürler…

 6. Mesud Mesud 13 Ekim 2008

  kardeşim sen beni bu parçanın hastası ettin ya :) dinleyip duruyorum.. güzel paylaşımların içiin Allah razı olsun..

 7. CENGİZ CENGİZ 1 Ağustos 2009

  aslen elazığlı olan ve gerçekten elazığın kişisel,sanatsal ve insani yönünü en iyi şekilde yansıtan santcı kimliğiğle her zaman ön plana çıkan ve yorumladığı her eserde insanın içini grçekten cız ettiren tuylerini diken diken yapıp içden dinlemesini saglayan yüce üstad……..

  başka ne yorum yapılabilinirki kendisi için………….

 8. hasan hasan 20 Mart 2012

  Erkan Ogur sadece yukaridaki sozcuklerle anlatilan biri olabilseydi sanirim Erkan Ogur olmazdi… tepeden tirnaga insana kesilmis turku aslinda Erkan Ogur… Turku ayaklanmis ve onda Erkan ismini uygun bulmus kendisine:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.