Akıllı olmak kolaydır Esas iş Deli olmada…

Şimdi karşımda öyle masum, öyle nezih, öyle habersiz gibi duran şu kardeşe bir bakarım ve hayretler içinde mana ararım. Yine bu müthiş düzenin bir parçasını seyre dalarım. “Deli” dediğimiz veya “Akıldan” noksan kardeş lerimiz asıl manada birer veli dir bunu bilirim. Şimdi şu kardeşlere bir bakalım ve düşünelim… Ne yaptığının, ne söylediğinin kimisi farkında kimisi değil. İşte bu müthiş, bu benzersiz kainattaki tüm bilgisayarların bile bir araya gelerek düşünemeyeceği nimet “Aklı” böyle buluyorum. Herşey zıttı ile ıspatlanır! Siyah olmasa idi beyaz var diyemezdik. Aynı şekilde Allah deli leride yaratmış ki biz aklı selimler bu nimeti anlayalım ve şükredelim.

Semtimde bana göre benden çok çok hatta çoğumuzdan çokçok akıllı ama halk arasında akılnın az olduğu yönünde söylentilerle yaşayan bir Adem abimiz var. Bu abimiz 5 vakit namazda müezzin yanındadır, camii ye hizmet eder namazını kılar yüzü de “Nur” gibidir hatta bazı söylentilere bakarsak “-Bir yerin ağrıdımı Adem’e git dokunsun bir şeyin kalmaz” bile dediklerini duydum.

İşte!
Akıllı diye fanii alemde dolaşan bizler esas muhasebede Deli nin tekiyiz. Dünya hayatında herşey İnsan için. İnsan hiçbirşeye hayret etmemeli dir. Şimdi bakıyorum da elinde üç topu havada durdurup oynatan şu şarlatana herkes hayretle bakıyor ve alkışlıyor. Düşünüyorum! Kafamı göge kaldırıyorum sayısız yıldız! Peki bunları havada tutan hayret ve iftihar, şükür istemez mi diyorum!

Akıllı olmak kolaydır Esas iş Deli olmada…
Ahir Zaman da “Din ateştir” dendiği gibi ateşe elimizi değil, yüreğimizi sokalım…
Akıllıyım diye geçinmek yerine…
Allah Aşkı ile Delirelim…

Mesut ÇELİK

“Akıllı olmak kolaydır Esas iş Deli olmada…” için bir cevap

  1. Neslihan dedi ki:

    Teşekkürler.Çok manidardı. Daha ne söylenebilir ki…

Bir Cevap Yazın