"Enter"a basıp içeriğe geçin

Yemen Ah Yemen!

yemen.jpgKitabın adı nede güzel koyulmuş!
Yemen Ah Yemen!
Hakikaten kitabı okuduktan sonra AhYemen diyorsunuz. Kitap da o yılların hüznü o askerlerimizin ordumuzun nasıl piyon niyetine kullanıldığını okudukca Yemen Ah Yemen! diyeceksiniz. Hele o kitapda yaşanan Aşk! Bu kadar ipucu yeterli sanırım.. Okumanızı tavsiye etmiyorum bu defa “Okumalısınız” diyorum.

Kitap hakkında:
Bir zamanlar endişeyle, elemle andığımız Yemen sayısız gencimize mezar oldu. Yıllarca “Gece bir ses geldi derinden derinden / Beni mi çağırdı Yemen çöllerinden” diyen yaşmaklı kızlarımızın yürekleri orada çarpardı. Cihan biliyor ki hiçbir milletin evlatları onların şartlarında, onlar gibi savaşmadı; destanların en dokunaklısını arkalarında bırakmadı. Ne hazindir ki şimdi o ıssız vadilerde, engin çöllerde ne mezar taşları, ne de ziyaretçileri var…
Ansiklopediler “Yemen’de ölen Türklerin sayısını tarih bilmiyor, öğrenmekten de korkuyor” derlerken nesillerle süren dramımızı anlatıyorlar; fakat hiçbir dram unutmak ve unutulmak kadar dramatik değildir.

Mehmed NİYAZİ:

(1942- ): Yazar. Akyazı`da doğdu. Soyadı Özdemir`dir. İstanbul Haydarpaşa Lisesi`ni ve İ.Ü. Hukuk Fakültesini bitirdi (1967). Almanya`da Marlburg, Bonn ve Köln üniversitelerinde Türk Kamu Hukukunda Temel Hürriyetler konusunda doktora yaptı. Uzun yıllar Almanya`da kaldı. Türkiye`de Zaman ve Tercüman gazetelerinde yazdı. Ufuk Çizgisi, Bayrak, Genç Akademi, Türk Yurdu, İnsan ve Kainat dergilerinde makaleleri yayınlandı. Mehmet Niyazi tezli romanlarıyla tanınır. Eserlerinde millî konuları ön plana çıkarmıştır. İncelemelerinde Türkiye`nin sosyal yapısı üzerine görüşlerini açıklar. Hikâyeleri: Bayram Hediyesi (1971 Yeniden gözden geçirilerek 2001). Romanları: Var Olmak Kavgası (1969. Yeni düzenlemeyle, 1988), Çağımızın Aşıkları (1977. Konusu değiştirilerek yeniden yazıldı ve İki Dünya Arasında adıyla yayınlandı, 1992), Ölüm Daha Güzeldi (1980), Yazılamamış Destanlar (Balkan harbini konu edinir, 1991), Çanakkale Mahşeri (Belgesel roman), Dahiler ve Deliler (2001). Araştırmaları: Millet ve Milliyetçilik (1979), İslam Devlet Felsefesi (1988), Medeniyet Ülkesini Arıyor (1990), Türk Devlet Felsefesi (1993). Medeniyetimizin Analizi ve Geleceği (2000), Millet ve Türk Milliyetçiliği (2000), Makaleleri: Türkiye`nin Meseleleri I Kültür (1992), Türkiye`nin Meseleleri II Devlet (1992)

Yayın Yılı: 2004
İthal Kağıt
463 sayfa
12×19,5 cm
Karton Kapak
ISBN:9754374848

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir