"Enter"a basıp içeriğe geçin

Esas iş Samimiyet.

samimiyet.jpg

İnsan varlığı itibari ile dünya hayatında binlerce iş ile meşgul edilmiştir. Ana, baba, çocuk, iş ve bunun gibi sayısı bilinmeyen binlerce meziyet insanın omuzlarına yüklenerek sabredilmesi istenmiştir. Ve her görev sırası hiç aksamadan bir diğer kişiye devr olarak bu günlere gelinmiştir. Yapılacak her işte öncelik Allah’ın rızası olmalıdır. Kendi 5 kuruşluk menfaati uğruna İslam’ın binlerce lirasına zarar veren “Müslüman” bu Asr-ı Saadet temennisinde hiç samimi olamamıştır. Günlük yaşam zordur. İş ömürlük yaşamaktadır.

İnsan yaradılışı itibari ilede çok zor imtihanlar ile karşı karşıyadır aslına bakılırsa bu imtihanların tümü Et’ten yaratılmış fiziki bir varlığı “İnsan” lık mertebesine ulaştırabilmek içindir. Kişi yaptığı her işte Samimi olur ise İnsan lık mertebesinin adımlarını ikişer ikişer çıkmaya başlar. Samimiyet kişiye kaybettirmez bilakis bereketlendirir. Mesela biz Müslümanlar Kur’an dada geçtiği üzere kazançlarımızın paylaştıkça arttığına inanırız. Bu söz bir yerde geçtiğinde hepimiz başımızı sallar ve bu görüşe sonuna kadar katıldığımızı ballandırarak anlatırız ama iş Samimiyet’e geldiğinde yani iç dünya kapıları açıldığında tablo bambaşka bir hal alır. Müslüman lafının arkasına sığınmaz. Lafının arkasında durur! Bu hepimizin katıldığı konuyu çeşitli bahaneler üreterek çoğumuz uygulamayız. İşte Samimiyet dediğimiz bahis burda icra edilmelidir. Konuşulanlar, düşünülenler derhal uygulamaya geçirilmelidir.

Samimiyet yapılan işlerde olduğu gibi İbadetlerdede çok müthiş önem taşımaktadır. İnsan secde de ölemiyor ise Maalesef samimiyet ölmüş demektir. Gönülden verilen bir kuruşluk bir sadaka, gösteriş namına verilen bin trilyon sadakadan hayırlıdır. İş yüreklerin o sadakaya muhtaç kişiler için yanmasındadır…

Allah tüm Müslüman kardeşlerimize Samimiyet dolu ömür ler nasip eylesin…

Mesut ÇELİK
Fotoğraf: http://umiterdem.deviantart.com/art/World-81884638

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir