"Enter"a basıp içeriğe geçin

Bir Elif miktarı yaş uzuyor gözlerinden…

Seher vakti… O günün kalabalığını cüssesinde barındıran cadde ler boş, ne bir ses ne bir gürültü… Yalnızca Ezanlar meşk halinde… Biri diğerine cilve edercesine daha gür diğeri tüm kainata tüm zerreye tüm mahlukata yalvarırcasına Hayye ale’l-felâh diyor… Sanki o billur sesli müezzin yalnızca insanları değil yuvasındaki karıncayı bile secdeye çağırıyor…!

Başı önde bir fidan görünüyor sokağın köşesinden hani Allah’ı tanımayan bu saatte deli sanır Onu! Süslenmiş, nar çiçeklerinin kokusunu almış üstüne yürüyor Allah diyene! Yol kısa camii hemen ötede şurada işte elinin değdiği yerde! Güneş korkuyor doğmaya onu görünce! Adımlar ne hızlı ne yavaş ama fikir atlası gibi düşündükce daha bir manalı basıyor yere! Hava, su, ateş ve toprak veya günümüz bilimine göre karbon, azot, oksijen ve hidrojenden müteşekkil bu kainat diyor içinden… Bu dört unsurdan oluşan bu güller bu toprak bu su bu ben! üçyüzbin i aşkın varlık! Kudretini düşünüyor Yaradanın! Korkmuyor aksine daha bir tebessüm ediyor kendine.. Ve onu yaradan Allah’a…

Ezanı dinliyor köprü de bir süre hava karanlık içi Nur bahcesi! İnsan diyor… Kalemle kağıdı bile doğru dürüst buluşturmakdan aciz iken Allah dört malzeme ile kainatı yaratmış… Ezan yürekleri bir Annenin gece yavrusunu uykusuz beklemesi gibi şefkatli okşuyor! Adım adım gidiyor Allah’a… Namaz diyemiyor bunun adına! Bir ara başını kaldıracak gibi oluyor Feza ya bir derin mavii bulutlar secdede secdesini bozmak istemeyen bulutlar ağlayamıyor bile…! Camii nin karşısındaki mezarlığa takılıyor gözü bir süre… Rahmetli dedesi geliyor aklına bir Elif miktarı bir yaş uzuyor gözlerinden…

Ve o Fazılın dizeleri dudağında…

Minarede ölü var diye bir acı sala,
Er kişi niyetine saf saf namaz, ne a’la,
Böyledir de ölüme kimse inanmaz hâlâ,
Ne tabutu taşıyan, ne de toprağı kazan

Ramazan-I Şeriflerimiz Hayrolsun efendim… Biz beceremiyoruz sen tut ey Oruç bizi.

Mesut…

9 Yorum

 1. Fatma Fatma 3 Eylül 2008

  Kardeşim yine çok güzel hatırlatmışsın ölümü üstadın dizeleriyle.Hep var diyorum ama bende inanamayanlardanım herhalde..
  Ramazan-ı Şerifin hayırlara vesile olması ümidiyle inşallah

 2. Elife Katre Elife Katre 5 Eylül 2008

  İlk sözlerimi bir vakt-i seherde düşüren,bu sefer yine o vakitte uğratıyor semtinize.. Yankılanması gereken ne çok söz düşürmüşsünüz..Onlardan birisinin bari yankısını bulması için gelmişken,daha ilk adımımda ELİF selamlıyor..Dün seher vaktine yakın selamlaştık ‘’Bir Elif miktarı yaş uzuyor gözlerinden…’’ ile.. Hatta yoldaş dediğim, CAN dediğim , ELİFİ’m bildiğim Dostumla paylaşmak istedim seher vaktine yakın bir zamanda,ELİF’e dair SÖZlerimizi bıraktığımız bir sayfada.. Sözleriniz ,sözümle yankı bulmadan kısmet olmayacakmış demek..

  Vakt-i seher.. En az sizin oralardaki kadar sessiz..Bu bereketli sessizliğe bir bereket daha ekleniyor, ‘’ haydin sahura ‘’,dercesine..Düşünüyorum,diğer 11 ayın içinde bir zamanda,gecenin bir vakti sokağımızda davul sesleri duysaydık ne yapardık acaba ? Şu oruç,hakikaten sabır ayı..Kulağa hoş gelmeyen ses,bir aylığına müjde tellallığı yapıyor âdeta..Şu satırları yazdığım anda,işte tam bu noktada,sesler yükseliyor semalara ; ‘’ALLAhu Ekber..’’
  Sabah ezanı bir başka.. Ve ne çok huşu veriyor..Satırlarınızın sonuna geldiğimde , ‘’İnna Lillahi ve inna ileyhi raciun’’ sözleri düşüyor,yüreğimden.. Rahmetli amcam aklıma düşüyor..

  ‘’Bir ELİF miktarı yaş uzuyor gözlerimden..’’

  Yüreğiniz dert görmesin..Ramazan-ı Şerifiniz bereket getirsin hanenize,yüreğinize ve illâki kaleminize..

 3. Mesut Çelik Mesut Çelik 5 Eylül 2008

  Kardeşlerim… Rabb’bimin güzel kulları… Kalpleri Nur kelamları Nur güzel İnsanlar…
  Bu iltifatlarınıza layık olabildimmi acaba…
  Bu mübarek günlerde bu huşu vaktinde seher vaktinde bunu tekrar düşünüyor ve “Tevbe Estağfirullah” diyor bir sandığa koyuyorum tüm günahları…
  Ömer Faruk Tekbilek’den Yunus kulaklarımda…
  Ruh’u teslim ediyoruz İnşaallah… Ölmeden evvel ölmeye çalışıyoruz…
  Sizlerede armağan ediyorum kardeşlerim buyrun kulaklarınız şenlensin İnşallah…

  Dualarda buluşmak temennisi ile…

 4. Elife Katre Elife Katre 7 Eylül 2008

  Bu hitaplara lâyık olabilmek adına gayretimizi azaltmasın Hz.Mevla.. Başka yazılarınızı okumaktı niyetim .. ama Yunus aldı götürdü aşk diyarına..Aşk’ın sultanına.. Nasıl da güzel geldi , tam da Hz.Pir’i ziyaret ettiğim bugünün akşamında.. Yine bir başkaydı Hz.Pir.. Yine sema eder gibiydi yüce makamında..Çok seviyorum bu eseri ; ”(semâ safa,cana şifa,ruha gıdadır”…..alıyor götürüyor,sema yaptırıyor adeta insana..


  ”Ey sûfî bizim sohbetimiz cana safadır
  bir cur’amızı nüş edegör derde devadır
  hakk ile bizim ettiğimiz ahde vefadır
  semâ’ safa cana şifa ruha gıdadır ”

  Son zamanlarda daha bir dinler olmuştum ö.Faruk Tekbilek’den ama ..Bir başka oldu Yunus’u dinlemek bugün….Çok teşekkür ederim.. Dua ile..Vesselâm..

 5. Mesut Çelik Mesut Çelik 7 Eylül 2008

  Elife kardeşim bende şöyle bir bakayım diye girivermişdim bu sanal aleme… Ama o yorumundaki inci tanesi sözleri okuyunca Yunus’u tekrar dinleyesim geldi… Bu defa daha bir güzel geldi… Her defa daha bir güzel geliyor ya…

  Dua’larında her daim yer bulmak temennisi ile kardeş…
  Sofrandan misafir, fakir eksik olmasın İnşaallah…

  Vesselâm…

 6. Elife Katre Elife Katre 7 Eylül 2008

  ”Sofrandan misafir, fakir eksik olmasın İnşaallah..”

  Bu nasıl güzel bir dua..Hayatımda aldığım en güzel dualardan biri bu ..Âmin,sonsuz kere..Çok teşekkür ediyorum..

  Rabbim dualarımızda isminizi de anmaktan gafil eylemesin..
  Yardımı ve merhameti sizin ile olsun her dem..

  Dua ile,vesselâm..

 7. Elife Katre Elife Katre 8 Eylül 2008

  Nasıl da güzel bir eser bu.. Dinle..Dinle..Dinle(n)… kaç defadır dinliyorum…her defasında bir söz düşürmek istiyor insan….hele şu giriş müziği.. Hz.Mevlananın huzurunda duruyormuş gibi hissettiriyor.. Gündüzümü ,gece yine yaşıyor gibiyim.. Seherde dinlemek bir başkaydı..İftarda dinlemek bir başka..Sahura yaklaşırken yine başka..
  çok teşekkür ederim..ALLAhım razı olsun sizden.. O ve O’nun Mevlana’sı…

 8. Mesut Çelik Mesut Çelik 8 Eylül 2008

  Biz Dua’yı aldığımızda Dua’dan lezzet aldığımızda onu tadan ve diğer kardeşlere tattıranlardan olduk Hamd Olsun Ya Rabb!

  ”Sofrandan misafir, fakir eksik olmasın İnşaallah..” Bu Dua’yı İrfan kardeşim yapmışdı bana da İnanılmaz bir haz müthiş bir bahtiyarlık hissetmiştim O An…

  Senide bu güzel Dua’ya layık gören Allah’a Hamd Olsun…
  Bir daha yapalım İnşaallah…

  ”Sofralarımızdan misafir, fakir eksik olmasın Onlar aç iken doymakdan Utanalım İnşaallah..”

  Nur’un kaynağına emanet olasın Mübarek kardeşim…

 9. Elife Katre Elife Katre 8 Eylül 2008

  İnşaALLAh..yürekten bir ”âmin” yine..İrfan öyle içten ,temiz bir kardeşim ki,onda gördüğüm bu içtenlik hürmetine kabul eylesin Hz.Mevla bu duayı..”Nur’un kaynağı”ndan nasiplendirsin inşaALLAh..
  Emanet olasınız siz de O’na..(c.c)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir