"Enter"a basıp içeriğe geçin

Başını kaldır da bak, boşluk bile mezarlık…

Meseleler ardı ardına dizilmiş İnsan denen mahluk tarafından çözüm bekliyor. Çözemiyorum bazı şeyleri… Çözümsüz, basit geliyor bana… Ya da bana birşeyler mi oluyor? Hani İnsan yarası olduğunda yarasının iyi olduğunu görür, hisseder ya bendede böyle bir hal oluşmaya başladı Hamd Olsun… Gözlerimi ne vakit göğe diksem "yokluk" denen o müthiş var oluşu kalbimde hisseder gibi oluyorum. "Yokluk" diyorum kendi kendime..? "Yok" luk…. Yani tüm maddenin aradan çekilmesi ile oluşan o eşsiz buluşma. Dert, tasa, mal, mülk, fanii aşklar hepsi aradan çekilerek seni "Yok" u var edenle buluşturan an!

"Var"ın altında yokluk, yokun altında varlık;
Başını kaldır da bak, boşluk bile mezarlık…

Diyor Necip Fazıl Kısakürek…

Çok karışıyor kafam bazı hususlarda… Bazen oturduğum yerde Allah’ı düşünerek "Tefekkür" ederek daha çok sevaba girdiğimi düşünüyorum. Bu benim için böyle… İlmihaller, değişik kaynaklar daha farklı yazabilir ama ben Allah’ın bir kulu olarak gözlerimi kapatıp kalbimi açtığım an bir "yok" luk anı yaşayabiliyorsam bu bence muazzam bir Aşk- Bakii sayesinde oluşuyordur.

Secdeye varan baş… Akıl durmadan fanii alem ile oynaş!
İbadet meselesini güzelce her gün belirli bir vakit ayırarak okumamız gerekiyor efendim. Bu böyle olmayacak! "İslamın beş şartını yapmak ile bu iş bitmeyecek"…

Kendi kavuğumuza çekilmiş Allah’ın rızasını kazanmak için, kendimizi kurtarmak için gece gündüz zikr ediyoruz. Ama birde değişik bir husus var onu hep göz yumarak seyrediyoruz.

Allah’ın dini yara alıyor. Müslümanlar öldürülüyor. Gençlik sonu cehennem kadar kötü bir yaşam tarzı içinde büyüyor. Ben dahil çoğu Müslüman Namaz da ne okuduğunu bilmeden fiziki eylemlerle ibadeti yeterli görüyor ( bu bence müthiş mühim bir mesele ). Artık Müslümanlık Namaz ve İyi olmak ile anılır oluyor. Kimse Tasavvufu ve Şeriatı merak etmiyor hatta bazıları Şeriat dan korkuyor.

Hal böyle iken kendi dairemiz de kendimizi kurtarma çabasında olmamız biraz düşündürücü…

İbadet etmeyelim güzel kardeşlerim…
İbadeti yaşayalım!

Yazı & Fotoğraf : Mesut ÇELİK | II. Beyazıd Camii

4 Yorum

 1. Bay TuruncU Bay TuruncU 16 Ağustos 2008

  Bu ne güzel bir söz, Bu ne hoş bir müzik ne anlamlı bi Tasavvuf ne Bahtiyar bir yürek ne şanslı ellerki yürekten dökülen o cümleleri yazıp Allah için iki damla gözyaşının akmasına vesile olabiliyor. Allah razı olsun kardeşim Allah eline kelemine yüreğine kuvvet versin…

 2. Nurşah Nurşah 17 Ağustos 2008

  Up uzun bir masalın kahramanlarından yalnızca biriyiz her birimiz, kendi kahramanlığımıza öyle dalmışız ki bizi tasavvur edenin farkına bile varamamışız. Bir hayalden ibaret olmak bu kadar gerçek olabilir miydi?

 3. cananberra cananberra 18 Ağustos 2008

  Artik senin yazilarina yorum getirmekte zorlaniyorum…
  Benim kardesim büyüyor…Yaradan`a olan askiyla,duayla büyüyor…
  Bazen düsünüyorum…
  Yas yirmi bir…Kavrulan bir genc…Her daim gercek olanin pesinde…Okuyor,izliyor,arastiriyor ve hic durmuyor…Durmak ona haram gibi…
  Sonra bir bakiyorum yaziya dökülmüs bir kismi….Belki de cok azi….Cok azi diyorum cünki seni bilenlerden az da olsa taniyanlardan oldum…
  “Ablam” diyorsun ya utaniyorum….
  Bana cogu zaman yol gösteren,toparlayan, hadi hadi vakit yok diyen ….Agbeylik,babalik gibi senin durusun…
  Ama biliyorum sen “kardesim” kelimesini seversin…
  Icimizde bir yerlerde duran manevi kirintilara harekete gecirmemize vesilen olan tüm yazilmis ve yazilacak olan yazilarindan dolayi binlerce kez Allah razi olsun…..
  Ve seni bizlerle bulusturan Mevla´ya her daim hamdolsun…
  Kalplerin sahibine emanetsin kardesim…

 4. Mesut Çelik Mesut Çelik 18 Ağustos 2008

  Allah sendende razı olsun güzel Ablam…
  Yazdıklarının bir harfine layık olabiliyorsam Allah’ıma hamd-u senalar olsun…
  Senin yerin, sevgin apayrı bende…
  Ben seni çok sevdim ablacım…
  Allah’da bizi sevsin İnşaallah.

  Amin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir