"Enter"a basıp içeriğe geçin

Aynadaki Yalan


Yine kapanan bir kitap kapağı yine çıkarılacak, kulağa küpe olacak bir sürü mevzuu. Necip Fazıl Kısakürek | Aynadaki Yalan kitabını Sahaflar çarşısında kitap raflarını süzerken buldum.. Hiç bir yerine bakmadım desem yeridir sadece aldım gitti… Ama bu kitap hiçde öyle al gitsin bir kitap değil miş okuduğumda anladım. Naci..! Surat kırışıklık içinde cüsse genç! Leyla aşkı ile yanarken Mevla aşkına müthiş uzanış… Madde yi aradan çıkaran muazzam ilim!

Bir İnsan’ın İslamiyet uğruna neler yapabileceğine en güzel kanıt bu kitapda, biz zamane Müslümanları her birimiz bir tarafa çekilmiş değişik işler ile meşgul olurken görünmez kurşunların yüreğimizi nasıl yaralığının farkında dahii değiliz. Batı bize nazaran daha iyi! Biz bocalıyoruz Onlar topyekün mevzuuyu kavradı ve kaybetti şimdi kurtuluşu arıyorlar biz ise ne kurtulabildik nede tam manası ile battık zaten en büyük gafletimizde bu dur. Tam batmadığımız için batan tarafımızın farkına varamamak! Batı da şu an düzen tam manası ile bozulduğundan onlar artık bir çok şeyin farkında ve yeni çalışmalar hep bu doğrultuda.

Biz Müslümanlar ise her gün yaptığımız uğraşların yanında asıl gayeyi unutmamalıyız. Madde üzerine ne kadar meşgalemiz olursa olsun Mana sıfır olduğunda diğer maddeye ilişkin tüm datayı yutar ve etkisiz hale getirir.

Şimdi ise bu kitap da beni en çok düşündüren ve uzaklara götüren yeri sizlerle paylaşma vaktidir…

“Yok da ne demek?… O bir “var” olmak gerek… Tam yokta, yok da yoktur. Öyleyse “yok” bir “var” ın var ettiği var… Bir “var” ki, yalnız o var, gerisi yok, yok da yok… Yok da o “var”ın icadı…”

Saygılar efendim…

Mesut.

Tek Yorum

  1. beliz beliz 21 Ağustos 2008

    kendimizi bu yalan dünyaya öyle kaptırmışızki geçimderdi
    o bu derken bu dünyaya geliş ne denenimizi unutmuşuz heryapdığımız işten baddi çıkaar bekler olmuşuz halbuki bu yalan dünya bizde imtihandayız rabbim bizi bu sınavı verebilenlerden eylesin bizi imandan ayırmasın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir