“Kurban” olur musunuz?

null

Bazı kimseler kurban kanının akıtılmasını istemiyor. İnsan kanının akmasını görmezlikten geliyorlar.
Bazı rejimler mensuplarını kurban ediyor. Birbirine kurban olan sevgililer… İçkiye kumara kurban olanlar… Plaj sularında boğulup kurban olanlar… Çeşit çeşit kurbanlıklar ve kurban olanlar varken, kurban bayramı gerçek manada bir bayram. Allah için kesilen kurbanlar, İslamiyet’in sosyal hayatı kucakladığı bir noktadır. Kurban etinin fakirlere dağıtılması evlerde şenliğe sebep olurken; kurbanlık hayvanların satın alınıp kesilmesi köylünün yüzünü güldürmektedir.

Kurban bayramının ekonomik, sosyolojik, psikolojik ve dinî yönleri vardır. Onun her yönü bir âlemdir.

Bayram namazları ve kurban, din dışı yaşayanlar için nefes alma borularıdır. Kurban bayramlarında çeşitli kuruluşlar da bundan faydalanmaktadır. İslamiyet deyince aklımıza Kur’an-ı Kerim, hadis-i şerifler ve Müslümanlar gelir. Müslümanlar varlıklarını en iyi şekilde bayramlarda belli etmektedir. Kurban kesip de bu durumdan memnun olmayan yok. Kurban bayramı gönüllerde bayram saadetini estirmektedir. Manevi hayatımızın devamı için maddi fedakarlıklarda bulunmak zarureti vardır. Hacda kesilen kurbanlar fakir ülkelere gönderilmektedir. Yani kurban bayramı dünyanın bütününde hissedilmektedir. İslamiyet kainat çapında bir din olduğundan, bu husus bayramlarda daha iyi anlaşılıyor. Bir bayramdan diğer bayrama hazırlananlar çoktur.

Bazıları diyor ki, zahiri felaketler içinde bayram yapmak doğru mudur? Bayramlar karanlık dünyamızın güneşidir. O güneşle aydınlananlar hak ile batılı ayırarak daha iyi günlere ulaşmaktadırlar. Bayramlar mübarektir. İnsanların mübarek olması bayramların maneviyatında gizlidir.

Bir şarkıda şöyle denir:

Cana rakib-i handan edersin
Ben binevayı kurban edersin
Biganelerle ünsiyet etme
Bana cihanı zindan edersin

Hekimoğlu İSMAİL | www.zaman.com.tr
22 Ocak 2005

Bayramlar Mübarek ola… Dualarda buluşmak ümidi ile… Kurbanlardan evvel kurban olma temennisi ile..

Mesut…

null

Fotoğraf: Mesut ÇELİK // Sivas – Doğanşar

Bir Cevap Yazın