Hekimoğlu İsmail ile Tefekkür üzerine söyleşi…

hekimoglu_tefekkur.jpg

Tarih Kültür Derneği’nin düzenlemiş olduğu o eşsiz geceyi sizlerle paylaşmak bir borçtur bizlere… Hekimoğlu İsmail’i önceleri romanlar yazan klasik bir yazar olarak tanırdım. İlk okuduğum “Bir deliyle evlendim” kitabını lezzetle ikinci defa okumuş ve bir kaç arkadaşımada hediye etmiştim. O kitabı okurken Hekimoğlu İsmail’i kafamda genç ve sıradan bir yazar olarak canlandırmıştım. Sonrasında “Sibel” adlı kitabını okudum hocamızın ve işte ondan sonra bu yazar hakkında biraz bilgi edinmenin zamanı geldi dedim kendi kendime…

Hekimoğlu İsmail bence yazar değildir.
Asrın nadide insanlarından biridir Hekimoğlu.. Üstad’ın taleblerinden olup “Minyeli Abdullah” kitabı ile bir çok kişinin hayat rotasını tam ters ve asıl olması gereken istikamete çeviren, ve bu fanii dünyada yalnızca İslamiyeti yaşamayı esas almayıp aynı zamanda İslam için bir adım atılması gerektiğini defalarca söyleyen, Esas Müslümanın tarifini benzersiz bir şekilde yaparak günümüz insanın kalplerindeki yarayı bilen nadiden İnsanlardandır..

Şu sıralar okumaya devam ettiğim “Yokuş” adlı kitabındada yine İslam aleminin yaralarını bir bir tespit edip, bu yaraları biz bireyler olarak nasıl kapatabileceğimizin yolunu günümüz lisanı ile herkesin anlayabileceği ve herkese anlatılabilecek şahane üslubu ile tarif ediyor.

Tarih Kültür Derneği’nin bu müntezam gecesinde Hekimoğlu İsmail hocamız ile mükemmel bir söyleşi yaptık. Sizlere kısa kısa bile bahsini edemeyeceğim bu şahane söyleşiyi buraya sığdırmam imkansız. Siz değerli okuyucalarımın da takibi üzerine zaten yazdığım yazıların hemen hepsinde hocamızın kitaplarından, yazılarından, sözlerinden esinlenmelerin olduğunu anlayacaksınızdır.

Bize bu değerli geceyi yaşatan Tarih Kültür Derneği’ne tekrar teşekkür ediyorum.
Bu gibi güzel İnsanlarla, bu gibi güzel sohbetlerde hep beraber buluşabilmek ümidi ile…

Hürmetler. | Mesut ÇELİK

Hekimoğlu İsmail – Zaman Gazetesi | http://www.zaman.com.tr/yazar.do?yazarno=1036
Tarih Kültür derneği | http://www.tarihkultur.org/

Bir Cevap Yazın